Ekonomi

RTÜK’ten seçim yayınlarıyla ilgili uyarı: Yayınlar saat 21.00’den sonra ücretsiz olacak

RTÜK’ün internet sitesinden yapılan açıklamada, seçim propagandası yayınları için belirlenen kurallar ve seçim haberlerinin verilme şeklinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düzenlenmiş bir şekilde ilan edildiği hatırlatıldı.

YSK’nın yayımladığı seçim takvimine göre propaganda özgürlüğü 13 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00’de sona erecek.

“Seçim günü saat 21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacaktır”

Cumartesi günü saat 18.00’e kadar mitinglerin yayınlanabileceği hatırlatılan seçim yasaklarına ilişkin şu hatırlatmalarda bulunuldu:

“Yani seçimden önceki gün saat 18.00’den sonra yapılacak tartışma programlarında gazeteci, akademisyen gibi aday olmayan kişilerin de bulunmasında bir sakınca yok. 21.00 YSK tarafından seçimle ilgili haber ve duyurular yayınlanacak.

YSK saati erteleyebilecek

Sandıklar kapandıktan sonra yayın özgürlüğü olmadığında seçim sonuçlarının açıklanması, yanlış bilgi verilmesi ve kamuoyunu yanıltabilecek manipülasyon amaçlı yayınlar yapılması kesinlikle yasaktır. 14 Mayıs saat 21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacak ve YSK bu saati daha erken belirleyebilecek.

Yayın yasağına uymayan kuruluşlara en ağır yaptırımlar uygulanacak. Bu kurallara titizlikle uyulması Üst Kurulumuzun tüm yayıncılardan beklentisidir. YSK seçim takvimine aykırı yayınların tespiti halinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gerekli tedbirleri alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu