Ekonomi

Maden İşçileri Sendikası Üyeleri, İşten Çıkarılan İşçilerin İşe Alımı İçin Eyleme Geçti

Türkiye Maden Personel Sendikası üyeleri, iddiaya göre işten çıkarılan 250 maden işçisinin yeniden işe alınması için harekete geçti.

İddiaya göre, Yıldızlar SSS Holding’in bağlı kuruluşu Doruk Madencilik’in kömür madenlerinde çalışan 250 işçi Aralık 2022’de işten çıkarıldı. Kıdem tazminatlarının eksik olduğunu iddia eden personel, dokuz çalıştıkları madende eylem kararı verdi. günler önce. Türkiye Maden İşçileri Sendikası üyeleri Yıldızlar SSS Holding’in Çankaya’daki binası önünde eylem yaptı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Orta Anadolu Şube Sekreteri Selim Arslan, yaptığı açıklamada Doruk Madencilik yöneticilerinin “Sizi daha sonra tekrar işe alacağız” sözünü tutmadığını belirterek, “Her ne kadar olacağı söylenmiş olsa da” dedi. İşten atıldığı tarihten üç ay sonra yeniden işe alınanlar, dokuz ay boyunca bu olmadı. “Maaşlarından da kesintiler oluyor. Temmuz ayında çalışan 190 kişinin kayıtları kendilerine haber verilmeden yeraltından yüzeye çıkarıldı. Bu bardağı taşıran son damla oldu” dedi.

“Aileler perişan durumda”

Sendika olarak holding yöneticileriyle görüşmeye gittiklerini ancak sonuç alamadıklarını belirten Arslan, “Yasalara aykırı olduğunu söylememize rağmen düzeltmediler. Arkadaşlarımla birlikte projeyi başlattık. Pazartesi gününden itibaren oturma eylemi yapıldı. Eylemi yer üstünde sürdürdüler. Böylece yer altındaki çalışmaları aksatmadan çalışmalarımızı sürdürdük. Şu anda aileler perişan durumda.”

Oturma eyleminin 4’üncü gününden itibaren maden personelinin kendilerini yer altına kapatarak açlık grevine başladığını belirten Arslan, “Arkadaşlar şu anda yiyecek ve su olmadan eylemlerini yeraltında sürdürüyor. – ANKARA

haberkoprukoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu