İş

TESK Başkanı Palandöken, dükkan kiralarındaki artış oranının sınırlandırılmasını istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konutlarda olduğu gibi dükkan ve iş yeri kira artış oranlarının da düşürülmesini talep etti.
Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, dükkan ve işyerlerindeki kira artış oranlarının esnafın sırtını büktüğünü belirtti.
Beklenen artışı sağlamayan esnafın dükkanlarını boşaltmak zorunda kaldığına işaret eden Palandöken, “Orada yatırım yapıldı, o dükkanın çalışması yıllar aldı. Bunun için tadilat, tasarım ve tabela yatırımları yapıldı. başka bir yere taşımak daha maliyetlidir.” terimleri kullandı.
Konut kiralarındaki artış oranının yüzde 25 ile sonlandığını hatırlatan Palandöken, mağazalarda böyle bir uygulamanın uygulanmadığına dikkat çekti.
Esnafın artık dükkan kiralarındaki artışı karşılayamayacak duruma geldiğini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:
“İş yeri kiraları belli bir süre sabitlensin. Bir yanda elektrik ve doğalgaz faturaları, diğer yanda işyeri kiraları. Bizim çağrımız esnaf işyerlerine ve dükkanlara yüzde 25 sınırlaması gibi bir uygulama getirilmesi. Milli Eğitim kantin kiralarını yüzde 25 ile sınırlandırdı, Fiyatların yükselmesinin önüne geçildi.Bu yerel yönetimlere, kamu kurumlarına ve vakıf işyerlerine uygulanırsa esnaf rahat eder.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu