Ekonomi

Mersin’de Çukur Mantar Vatandaşın Geçim Kaynağı Oldu

Mersin’in Mut ilçesine bağlı ormanlarda yetişen çukur çanak mantarı, vatandaşların geçim kaynağı oldu. Geçen yıl 10 liradan satılan içi boş çanak bu sene 100 liradan alıcı buluyor. Fiyat şaşırtıcı.

Çam ağaçlarının yere döktüğü pütürlerin altında daha çok şubat ve nisan aylarında yetişen saksı mantarını satan çiftçiler, kilosunu 100 liradan sattıkları mantarın sofralara geldiğini söyledi.

Yağışların ardından güneşli havalarla birlikte çukur mantar mantarlarının ortaya çıkmaya başladığını anlatan köylüler, “Bu yıl da çok yağmur yağmadığı için mantarlar da azdı.” Köylüler dağdan topladıkları mantarları Pazartesi ve Cuma günleri ilçe merkezindeki köylü pazarına getirerek satıyorlar. Çam ağaçlarından düşen pürelerin altında topladıkları çukur çanak mantarları 100 liraya satarak geçimlerini sağlıyorlar.

Yemeğinin çok güzel ve lezzetli olduğunu söyleyen Ayşe Çetin, “Önce bir gün suda bekletilir, ardından en az yarım saat pişirilir. Soğan kavrulur, salça, yağ ve su eklenir. Daha sonra derin bir kap ilave edilerek pişirilir. – MERSİN

habermihaliccik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu