Haber

BM: Afganistan dünyada kadın haklarını en çok baskı altına alan ülke

BM Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva, Afganistan’ın Taliban yönetimi altında kadın hakları alanında en baskıcı uygulamaları yürüten ülke olduğunu söyledi.

Otunbayeva, Afganistan’daki mevcut durumla ilgili BM Güvenlik Konseyi oturumunda konuştu.

Taliban’ın cinsiyet ayrımcılığı konusunu önemsemediklerini ve bunu başka kazanımlara göre değerlendirmeleri gerektiğini savunduklarını belirten Otunbayeva, Aralık 2022’de kadınların yükseköğretime ve sivil toplum kuruluşlarına katılımını yasaklayan kararların çok önemli sonuçları olduğunun altını çizdi. .

Otunbayeva, “Yıllarca süren savaşın ardından toparlanmak için ciddi anlamda insan gücüne ihtiyaç duyan Afganistan’da, ülkedeki doktorların, bilim adamlarının, gazetecilerin ve siyasetçilerin yarısı evlerine kapandı. Taliban yönetimi altında Afganistan, en baskıcı uygulamaları yürüten ülke. Dünyada kadın hakları alanındaki uygulamalar.” ifadesini kullandı.

Ülkede kadın haklarının yanı sıra insan hakları alanında da ciddi bir gerileme olduğunu belirten Otunbayeva, insan hakları ihlallerinin soruşturulmasına yönelik şeffaf bir mekanizmanın olmadığını söyledi.

Küresel ölçekte en büyük insani krizin halen Afganistan’da yaşandığına işaret eden Otunbayeva, bu yıl toplumun üçte ikisinin hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç duyacağını, neredeyse yarısının ise çok ciddi bir gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalacağını kaydetti.

UNAMA’nın çalışmalarına devam etmesi için görev süresinin 1 yıl uzatılması istendi.

Otunbayeva, terör örgütü DEAŞ’ın Horasan şubesinin artan güvenlik tehdidinin BM Afganistan Yardım Misyonu’nun (UNAMA) çalışmalarını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Yerel makamların bu tehditle başa çıkma kapasitesinin sınırlı olabileceğine işaret eden Otunbayeva, “Bu tehditleri ortadan kaldırmak için daha fazla uluslararası desteğe ihtiyaç var” dedi. söz konusu.

Taliban’ın bir kısmının mevcut durumdan pek memnun olmadığını ve halkın gerçek ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğinin farkında olduklarını belirten Otunbayeva, “Genel olarak ortak açıklamaların, kınamaların, yaptırımların hiçbir etkisi olmadı. Taliban’ın duruşu.” değerlendirmesini yaptı.

Otunbayeva, UNAMA’nın çalışmalarını aktif olarak sürdürebilmesi için yardım misyonunun görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını talep etti.

haber-yayladere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu