Yaşam

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Kimdir, Kaç Yaşında? Suzan Sabancı Hayatı ve Kariyeri!

Ünlü iş insanı Suzan Sabancı da son dönemde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından parti fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan Sabancı, çok sayıda kişiden büyük tepki aldı. Sabancı ailesinin bir ferdi ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı olan iş adamının hayatı merak ediliyor. Peki Suzan Sabancı kimdir, kaç yaşında, nerelidir? İşte Suzan Sabancı’nın hayatı ve mesleği…

Suzan Sabancı kimdir?

Belkıs ve Erol Sabancı çiftinin kızı Suzan Sabancı, 1965 yılında İstanbul’da doğdu. Sabancı ailesinin üçüncü kuşak üyesidir.

İlk ve orta öğreniminin ardından Richmond College Üniversitesi’nde Finans ve Uluslararası Pazarlama bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Boston Üniversitesi’nde tamamladı. Kariyerine BNP-AK Dresdner Bank’ta başladı.

1989 yılında Akbank’ta Hazine Bölüm Başkanı oldu. Daha sonra Hazine Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

1997 yılında Fon Yönetimi ve Uluslararası Menfaatlerden Sorumlu Muharras Üyesi olarak atanmıştır. Birkaç yıl sonra Muharras Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. 2008 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

2006 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun Genç Küresel Liderleri arasında yer aldı. 2007 yılında Financial Times gibi gazeteler tarafından Türkiye’nin en çok beklenen iş kadını seçildi.

Lüksemburg’da fahri konsolosluk görevini de yürüten Suzan Sabancı, National Bank of Kuwait Uluslararası Danışma Kurulu üyesidir. Ayrıca Chatham House Mütevelli Heyeti Üyesi ve Institute of International Finance Üyesidir.

Suzan Sabancı; DEİK Türk-İngiliz İş Kurulu İdari Konseyi, Ülkeler Başvuru Komisyonu ve Küresel Menfaat Forumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Forum İstanbul Fahri Başvuru Komisyonu Üyesidir.

Ayrıca The Prince’s Charities Danışma Kurulu ve Akbank Sanat Danışma Kurulu üyesidir.

Suzan Sabancı, 1995 yılında iş insanı Haluk Dinçer ile evlendi. Bu evlilikten Haluk ve Ceyda adında iki çocuğu oldu. 2017 yılında Forbes Türkiye’nin “En Zengin 100 Türk” listesinde 800 milyon dolarlık servetiyle 38. sırada yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu